Poradnik najemcy

Czym jest magazyn klasy „A”? W jakie magazyny naprawdę warto inwestować?

2021-02-15

Czym jest magazyn klasy „A”? W jakie magazyny naprawdę warto inwestować?

Rosnące wymagania konsumentów, szeroka oferta producentów oraz wzmożona popularność zakupów przez Internet przyczyniają się do szybkiego rozwoju polskiego rynku magazynowego. Tylko w 1 półroczu 2020 r. łącznie wynajęto 2,43 mln mkw. powierzchni magazynowej. Jednak, w które magazyny warto zainwestować i co to jest magazyn klasy A? Te pytania z pewnością zadaje sobie wielu przyszłych najemców. 

Parametry magazynu klasy A

Podobnie, jak w przypadku innych nieruchomości hale magazynowe można podzielić na klasy (A, B, C) świadczące o ich standardzie. Hala magazynowa klasy A to powierzchnia o najlepszych parametrach, zarówno pod względem jakości, lokalizacji, jak i zastosowanych wewnątrz rozwiązań technologicznych. Magazyny klasy A charakteryzują się następującymi paramentami technicznymi: 

  • wysokość 10m, 

  • nośność posadzki 5T/m2, 

  • odporność ogniowa 4000MJ/m2, 

  • natężenie światła 200 LUX (coraz częściej stosowane oświetlenie LED), 

  • liczba bram załadunkowych (min. 1 szt./ 1.000 mkw.) oraz bram wjazdowych z poziomu „0” (min. 1 szt./ 5.000 mkw.), 

  • hala magazynowa z biurem - udział przestrzeni biurowej w ogólnej powierzchni magazynu klasy A powinien wynosić to 5 do 10%. 

Lokalizacja 

W przypadku magazynów klasy A istotną rolę odgrywa dostępność infrastruktury drogowej. Obiekt powinien być usytuowany w pobliżu autostrady lub drogi ekspresowej, w odległości nieprzekraczającej 10 km. Co więcej, jego najbliższe otoczenie powinno pełnić funkcje przemysłowe lub handlowe. W tym obszarze nie powinna znajdować się zabudowa mieszkalna. Sporym atutem tego rodzaju budynków jest również dobra widoczność parku magazynowego. 

Parking  

Magazyn najwyższej klasy powinien być wyposażony w strzeżony i całodobowo monitorowany parking dla samochodów ciężarowych oraz osobowych. Dla ułatwienia logistyki wymagane są również place manewrowe. 

Standard umowy na wynajem magazynu 

Podczas planowania najmu powierzchni magazynowej warto zwrócić szczególną uwagę na standard oferowanej umowy. Przyjmuje się formułę „triple net lease”, w której minimalny okres najmu wynosi 3 lata. Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem umowy jest gwarancja bankowa. Czynsz jest zazwyczaj wyrażany w EUR / mkw./ mies., natomiast opłata eksploatacyjna jest ustalana proporcjonalnie do zajmowanej powierzchni. 

Wybór odpowiedniej nieruchomości oraz wynajem magazynu to długi i wymagający proces, a także spora inwestycja. Dlatego warto przy takim projekcie skorzystać z pomocy.